-->

cover

czwartek, 21 grudnia 2017

Śledzik. Z muzyką :)

Bez śledzi nie ma świąt! Bez śledzi nie mogłyby się też odbyć imieniny wujka, na które ciocia Terenia zawsze szykuje najlepszą na świecie sałatkę. Jestem w domu dopiero od kilku dni, a już łasuchowałam śledzie malaga, przysmak gajowego i meksykańskie. No dobra, i jeszcze odrobinę musztardowych, kiedy nikt nie patrzył :)
A dzisiaj jeszcze bardzo łatwe śledzie, jako że do Wigilii wciąż jeszcze chwilka i zdążą się przegryźć w lodówce (w opcji "last minute" polecam Wam najszybsze na świecie, piękne i pyszne śledzie z żurawiną, dymką i prażonymi pestkami).
Zamierzam jeszcze tuż przed Wigilią przygotować domową sałatkę śledziową, pełną wszelkiej dobroci. Z buraczkami, jabłkiem, marynowanymi grzybkami... Chyba już nie zdążę z przepisem na blogu, ale przecież może to być opcja karnawałowa :)




Mam swoją ulubioną świąteczną listę przebojów. To około 70 utworów (i każdego roku trochę przybywa), każdy inny, każdy piękny i według mnie wyjątkowy. Irena Santor i Mahalia Jackson, Mazowsze i Simply Red, Czerwone Gitary i Macy Gray. Jest bardzo klasycznie, ale bywa również nowocześnie. Jest uroczysta aranżacja i kolęda w stylu reggae. Kiedy na początku grudnia zaczynam słuchać tej muzyki, robię listę wypieków i otwieram puszkę z domową przyprawą korzenną, zaczyna się dla mnie świąteczna magia. Oto moja mała świąteczna lista dla Was :) Do posłuchania przy kuchennych zmaganiach :) 







Śledzie z kaparami i kolorowym pieprzem (wg przepisu Małgorzaty Caprari z książki "Śledzie. 200 najlepszych przepisów kuchni polskiej i światowej")

500 g matjasów, wymoczonych i pokrojonych na nieduże kawałki
2 cebule, drobno posiekane
sok z 1 dużej cytryny
2 łyżki kaparów
2 łyżeczki kolorowego pieprzu ziarnistego
4 listki laurowe
6 kulek ziela angielskiego
natka pietruszki, posiekana garść
oliwa lub dobry olej

W pojemnym słoiku układamy warstwami cebulę i śledzie. Każdą warstwę śledzi skrapiamy sokiem z cytryny, dodajemy kilka ziarenek pieprzu i kilka kaparów, listki laurowe, ziele angielskie i pietruszkę. Kiedy słoik będzie pełen (na wierzchu powinna być cebula), zalewamy całość dokładnie oliwą / olejem o neutralnym smaku. Wkładamy do lodówki na kilka godzin, najlepiej jednak na 2-3 dni.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...